Двојни стандарди: Додека како печурки никнуваат џамии на Шапка, најголем проблем е крст на црковно земјиште?

Целта на религијата е да обединува, а не да двои. Кај нас е обратно. Црковните објекти и свештениците се внесени во дневната политика. Двојните стандарди се присутни како добар ден. Додека со години бесправно се гради во Тетово и џамиите никнуваат како печурки, најголем проблем е крст на црковно земјиште? Црквата Свети Наум Охридски која […]

Митот наречен „семоќниот црвен пасош”

„Со црвениот пасош сегде шетавме, цел свет сме го прошетале” – Ејј супер, кај сте биле? „Па сме биле во Трст, Љубљана, сме оделе до Белград, Будва и Херцег Нови на море. Абе низ цел свет!” 🛂 За Југославија има многу да се зборува. Има многу позитивни, но и уште толку негативни страни. Во оваа […]

Потег за почит: Стојанче Ангелов во 3 сабајле дошол да помогне на Водно!

Како што знаете, секој четврток вечер на крстот на Водно има журки. При секоја журка во ноќните часови пешки се качува и симнува до крстот, а нормално и логично по патот не е осветлено.Кога била претпоследната журка на враќање од крстот еден дечко си ја скршил ногата, а во доцните часови Првата помош и ЦУК […]

Излегувам пред Соборниот храм затоа што #ИмамеДолжност

Дојде денот – 18.00 часот сите пред Соборниот храм затоа што #ИмамеДолжност! Да ме прашавте пред неколку години дали би излегол на протест кој ќе биде организиран од црквата, децидно ќе ви одговорев не. Тогаш размислував дека нема потреба да се прават протести за промоција на семејните вредности, исто како што нема потреба да се […]

ЛИЧНА ПРИКАЗНА: (Полу)Матурантите ни одржаа лекција за патриотизам!

Имав 18 години кога почнав да го водам овој профил „Боемот“. Воедно, таа година бев и матурант, па тогаш беше и матурската вечер кога прославивме, па утрото во училиште. Во моето средно „Васил Антевски – Дрен“ отидов со македонско знаме, Кутлеш и на прославата лепев бакшиши на музиката исклучиво на македонски песни, нарачував патриотски мелодии […]

Рибата не смрди од главата, туку од опашката!

„Македонија не е лоша држава, туку вие немате врски“. Ова е една од изреките која со сигурност ќе ја потврди речиси секој во нашата татковина. Живееме во држава каде што цвета секторот корупција и е рак-рана на нашето општество. Терминот „борба против корупција“ секогаш е само предизборна тема, а никој не мрда со мал прст […]

Тоа што…

Се сменија времињата, се сменија термините… Тоа што порано беше чкртаници, сега се вика модерна уметностТоа што порано беше емисија, сега се вика подкастТоа што порано беше рекет, сега се вика донацијаТоа што порано беше немирен, сега е хиперактивен и темпераментенТоа што порано беше кратко видео, сега е reelТоа што порано беше mIRC, сега е […]

Случај Христијан Пендиков: Која е вистината за претепаниот „Бугарин”?

Откако спласнаа емоциите и поминаа неколку дена од претепувањето на „Бугаринот“ Пендиков време е да ги погледнеме фактите. Најпрво би ја споделил со вас информацијата дека со Христијан се допишувавме преку овој профил и сме делеле ист став на многу теми како: Црвен крст, брзи кредити, патриотизам, ЛГБТ итн. Но, пред извесно време (најверојатно ова […]

(ЕКСКЛУЗИВНО ФОТО) Што прави премиерот Груевски во Будимпешта?

Од рубриката „Фановите праќаат“ ни стигна фотографија од поранешниот премиер Никола Груевски забележан во турски ресторан во Будимпешта. Според тоа што ни го кажуваат лицата тој бил забележан со пријатели и честопати таму ги поминувал утрата. Со оваа фотографија се негираат гласините дека поранешниот премиер е во друга држава, или пак, дека веќе се вратил […]

(ВИДЕО) Сакам луѓето да ме препознаваат по моите ставови, а не по „дојавувачот на бомби“

Конечно собрав храброст и јавно проговорив за моето приведување и целата драма во текот на претходниот месец. Добив многу покани за емисии, а одлучив да гостувам кај Кристијан Ландов од А1 Он каде снимивме емисија каде ја објаснувам целата ситуација околу моето приведување на втори ноември околу лажните бомби по средните скопски училишта. Во продолжение […]