Случај Христијан Пендиков: Која е вистината за претепаниот „Бугарин”?

Откако спласнаа емоциите и поминаа неколку дена од претепувањето на „Бугаринот“ Пендиков време е да ги погледнеме фактите. Најпрво би ја споделил со вас информацијата дека со Христијан се допишувавме преку овој профил и сме делеле ист став на многу теми како: Црвен крст, брзи кредити, патриотизам, ЛГБТ итн. Но, пред извесно време (најверојатно ова […]

(ЕКСКЛУЗИВНО ФОТО) Што прави премиерот Груевски во Будимпешта?

Од рубриката „Фановите праќаат“ ни стигна фотографија од поранешниот премиер Никола Груевски забележан во турски ресторан во Будимпешта. Според тоа што ни го кажуваат лицата тој бил забележан со пријатели и честопати таму ги поминувал утрата. Со оваа фотографија се негираат гласините дека поранешниот премиер е во друга држава, или пак, дека веќе се вратил […]

(ВИДЕО) Сакам луѓето да ме препознаваат по моите ставови, а не по „дојавувачот на бомби“

Конечно собрав храброст и јавно проговорив за моето приведување и целата драма во текот на претходниот месец. Добив многу покани за емисии, а одлучив да гостувам кај Кристијан Ландов од А1 Он каде снимивме емисија каде ја објаснувам целата ситуација околу моето приведување на втори ноември околу лажните бомби по средните скопски училишта. Во продолжение […]

(ФОТО) Нацијата на нозе, се слави победата над Швајцарија: Кој е Португалецот што има македонско потекло?

Вечерва Португалија ја совлада Швајцарија со неверојатни 6 : 1, а оваа вест со задоволство ја дочекаа Македонците кои дадоа недвосмислена поддршка на португалската репрезентација. Противник на моќната селекција беше Швајцарија чија победа во претходниот натпревар одекна како бомба во некои градови во Македонија. Доколку сте пропуштиле како се славеше овој резултат погледнете ТУКА. Сигурно […]

Скопје е парализирано: Дали е оправдана блокадата на приватните превозници?

Во војната меѓу приватните превозници и Град Скопје жртвата се скопјани кои се заглавени и не можат да стигнат на своите работни места. Хронолошки, целиот проблем настана кога Данела Арсовска го раскина договорот со двете здруженија што учествуваа во јавниот градски превоз на дваесетина линии. Откако, се случи целата оваа фама сега се наметнува и […]

(ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО) Провокации, тензија, физичка пресметка: Што се случува на македонските улици по победата на Швајцарија?

Вечерва, веднаш по натпреварот Србија – Швајцарија започнаа тензии и на улиците низ Македонија. До редакцијата на boemot.mk пристигнаа видеа на кои може да се забележи за провокациите кои вечерва ги има во Куманово по победата од страна на Швајцарија над Србија. Како што може да се забележи од видеото каде јасно се гледаат албанските […]

(ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО) Вистината на виделина: Членови на Левица Аеродром руинираат кафуле, а отпосле се жалат дека се жртви

Веќе неколку дена во очите на јавноста се случувањата поврзани со кафе Хелиум. Откако беа изнесени секакви невистини и на целосно неправаден начин се проба да се наруши реномето на овој локал и да се изнуди рекет од сопственикот од страната на членови на Левица Аеродром чиј фронтмен е советникот Дарко Масларковски, решив да напишам […]

Слободната мисла е повредна од секоја закана, притисок и уцена – нема да ме замолчите, само ме направивте посилен!

Во текот на вчерашниот ден, среде бел ден и во време на вршење на моите работни обврски бев лишен од слобода, по што до доцните часови бев држен во полициска станица, без можност за контакт со моите пријатели, роднини и најтесното семејство. Јавен распит, претрес на мојот дом од страна на 10 полицајци, меѓу кои […]

Сме постоеле и ќе постоиме: Македонци живеат и зад границите на нашата држава!

Историски факт е дека Македонци живеат и надвор од сегашните граници на нашата држава. Неспорно е дека во минатото (па и до ден денес) станувало збор за асимилација и егзодус врз нашиот народ. Така, облеани со страв Македонците престанале да го искажуваат нивното национално чувство. Но, не може со сила да се уништи нешто што […]

Што се акции и зошто се атрактивни?

По долго време конечно сум сведок дека меѓу младите се зборува за финансиски теми како: инвестиции, акции, криптовалути. Искрено, многу ми е мило што конечно младите се освестуваат и прават просперитетни муабети. Сè е тоа убаво, но пред да инвестираат сметам дека треба убаво да прочитаат што се акции и на кој принцип фунцкионираат. Токму […]