(ИСТРАЖУВАЊЕ) Колку се заработува од занает во Македонија?

Колку се заработува од занает во Македонија?

По вчерашната објава за тоа дека „Од работа нема срамота“ многумина пишаа дека се заработува убаво со учење занает или физичка работа. 👇 Па, така решивме да ве прашаме вам колку се заработува од занает, а ова се дел од одговорите кои ни ги пишавте: Плочкар – плата 90.000 денари Овчар – плата 90.000 денари […]

СВЕДОШТВО: ОД РАБОТА НЕМА СРАМОТА

СВЕДОШТВО: ОД РАБОТА НЕМА СРАМОТА

Бев во кафана со едно поголемо спонтано собрано друштво. Класика првпат се запознаваме, па правиме муабети меѓу кои „што и како си со работа“. Го прашуваат еден од дечкиве „што работиш“, а он им вика: „Ништо, студент сум“. Е сега, јас знам дека не е само студент и знам дека нон-стоп работи, забележувам дека му […]

ПАРАЛЕЛА: ГЕМИЏИИТЕ ТОГАШ И ПОЛИТИЧАРИТЕ ДЕНЕС

Паралела за македонсаката кауза преку гемиџиите тогаш и политичарите денес. Американците често користат една изрека „freedom isn’t free“. Во право се, слободата не паднала од небо, туку за истата некој се изборил. Со оваа објава сакам да ве потсетам на Гемиџиите и далечната 1903 година. Од 28 април до 1 мај во Солун се случиле […]

Контрадикторноста на Ивона Јо

Контрадикторноста на Ивона Јо „ме натера“ по долго време дал бидам и дел од „Инстаграм драма“. Бидејќи е најавено дека за 24 часа ќе биде избришан reel-от на којшто повеќе лајкови има мојот коментар, отколку самата објава, нека стои и тука мојата порака до Ивона Јо: Контрадикторна си, а и подобро ич да не снимаше […]

Започнува изборниот ураган

Помина полноќ. Започнува изборниот ураган. Македонија влезе во претседателската кампања која е зачинета со парламентарните избори кои се поклопуваат со вториот круг на претседателски избори. За оние кои не знаат да повториме: Прв круг претседателски избори се на 24 април (среда), втор круг претседателски избори заедно со парламентарни избори 8 мај (среда). Следните 20 дена […]

Смртта е подеднаква со живот

Сакав ведри теми да имам на профилов вечерва, но немам енергија да пишам. Црна хроника насекаде околу нас деновиве. Од нова во нова трагедија влегуваме. Социјалните мрежи преплавени со повици за донации. А и блиските целосно ги разбирам. Кога државата потфрла туку се хуманите граѓани да помогнат. За жал, неажурноста резултира со смртта.   Се […]

„Не се замарам со политика“

Заради вашето „Не се замарам со политика“ сега стигнавме до дереџе каде: – Треба со недели да чекате за да се јавите за да закажете за промена на вашиот ВАЖЕЧКИ пасош – Откако конечно ќе добиете термин да треба да чекате тешки редици да се сликате – Таман доаѓа ваш ред да се сликате, па […]

Да му помогнеме на Леонид Индов кога е најпотребно!

Да му помогнеме на Леонид Индов кога е најпотребно! Не постојат зборови со кои можам да го опишам мојот револт за случката каде беше ограбена фамилијата на Леонид Индов. Премногу сум револтиран, се прашувам до кое мера е дојдено човештвото штом некој намерно ограбил вакво семејство. Неколку месеци наназад се собираа донации за лекување, а […]

Блинкен и Лавров ќе наидат на загаден воздух, кучиња скитници, нерамни шахти, ѓубре и знамиња на туѓа држава!

Блинкен и Лавров ќе наидат на загаден воздух, кучиња скитници, нерамни шахти, ѓубре и знамиња на туѓа држава! Овие неколку денови очите на целиот свет ќе бидат насочени кон Скопје. Пристигнуваат над 70 делегации како дел од самитот на ОБСЕ, а во центарот на вниманието се американскиот државен секретар Ентони Блинкен и рускиот мининстер за […]

Двојни стандарди: Додека како печурки никнуваат џамии на Шапка, најголем проблем е крст на црковно земјиште?

Целта на религијата е да обединува, а не да двои. Кај нас е обратно. Црковните објекти и свештениците се внесени во дневната политика. Двојните стандарди се присутни како добар ден. Додека со години бесправно се гради во Тетово и џамиите никнуваат како печурки, најголем проблем е крст на црковно земјиште? Црквата Свети Наум Охридски која […]