(ВИДЕО) Запонзајте го аргентинскиот бенд кој свири македонска музика во Хрватска

Аргентинскиот бенд кој свири македонска музика во Сплит стана хит на интернет по неколкуте објави кои може да ги погледнете ТУКА.

Пред нешто повеќе од еден месец го посетив Сплит, а сосема случајно наидов на аргентински бенд кој свири македонска музика. Некои од нашите омилена народни песни како: „Јовано Јованке”, „Ја излези Ѓурѓо”, „Не си го продавај Кољо чифликот” имав можност да ги слушнам директно од ова прекрасно место. Откако заврши тој спектакл пристапив до бендот и побарав нивни контакт. Тогаш објавив и видео кое беше одлично прифатено од нашата публика.

Токму оваа моја посета беше причина за новинарот @stojanovkiril од Сител ТВ да направи цела репортажа за овој аргентиски бенд и истото да се емитува на оваа телевизија. Направив најмалку што можам давајќи му го контактот од овој бенд и деталите за да организираат средба. Уште еднаш, големо благодарам до овој млад новинар за ангажманот и правењето на оваа прекрасна репортажа.

Целосната репортажа може да ја погледнете тука:

Навистина сакам да го поздравам овој бенд. Живеат на другата страна од земјината топка, а јас сакаат и придонесуваат за Македонија повеќе отколку луѓето кои живеат тука. Да го ставиме прстот на чело и да сфатиме дека кога Аргентинци може да ја сакаат Македонија, тогаш зошто не би можеле ние?

Патртиотизмот на дело. Вака светот може да слушне за Македонија, вака се негува македонска музика и ова е дефиниција за ВИСТИНСКИ ПАТРИОТИЗАМ.

Уживајте и следете ги @thewall_coverband за тоа што ја промовираат македонската музика насекаде низ светот. 🇲🇰 🇲🇰 🇲🇰

Боемот 2.0

P.s. Изгледајте ги последните 30 секунди од видеото.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email