(ВИДЕО) Скопје или Тирана: ДО КОГА ЌЕ МОЛЧИМЕ?

Скандирање УЧК, веење албански знамиња, палење бакљи и огномети: До кога ќе толерираме? Со митингот на ДУИ во Скопје, нашата метропола личеше на главен град на Албанија, а не Македонија. Владејачката ДУИ за првпат во историјата одржа митинг на плоштадот Македонија. Само една паралела – со тоа демонстрираа моќ и покажаа кој владее со државата. […]

Започнува изборниот ураган

Помина полноќ. Започнува изборниот ураган. Македонија влезе во претседателската кампања која е зачинета со парламентарните избори кои се поклопуваат со вториот круг на претседателски избори. За оние кои не знаат да повториме: Прв круг претседателски избори се на 24 април (среда), втор круг претседателски избори заедно со парламентарни избори 8 мај (среда). Следните 20 дена […]

Смртта е подеднаква со живот

Сакав ведри теми да имам на профилов вечерва, но немам енергија да пишам. Црна хроника насекаде околу нас деновиве. Од нова во нова трагедија влегуваме. Социјалните мрежи преплавени со повици за донации. А и блиските целосно ги разбирам. Кога државата потфрла туку се хуманите граѓани да помогнат. За жал, неажурноста резултира со смртта.   Се […]

„Не се замарам со политика“

Заради вашето „Не се замарам со политика“ сега стигнавме до дереџе каде: – Треба со недели да чекате за да се јавите за да закажете за промена на вашиот ВАЖЕЧКИ пасош – Откако конечно ќе добиете термин да треба да чекате тешки редици да се сликате – Таман доаѓа ваш ред да се сликате, па […]

Блинкен и Лавров ќе наидат на загаден воздух, кучиња скитници, нерамни шахти, ѓубре и знамиња на туѓа држава!

Блинкен и Лавров ќе наидат на загаден воздух, кучиња скитници, нерамни шахти, ѓубре и знамиња на туѓа држава! Овие неколку денови очите на целиот свет ќе бидат насочени кон Скопје. Пристигнуваат над 70 делегации како дел од самитот на ОБСЕ, а во центарот на вниманието се американскиот државен секретар Ентони Блинкен и рускиот мининстер за […]

Двојни стандарди: Додека како печурки никнуваат џамии на Шапка, најголем проблем е крст на црковно земјиште?

Целта на религијата е да обединува, а не да двои. Кај нас е обратно. Црковните објекти и свештениците се внесени во дневната политика. Двојните стандарди се присутни како добар ден. Додека со години бесправно се гради во Тетово и џамиите никнуваат како печурки, најголем проблем е крст на црковно земјиште? Црквата Свети Наум Охридски која […]

Митот наречен „семоќниот црвен пасош”

„Со црвениот пасош сегде шетавме, цел свет сме го прошетале” – Ејј супер, кај сте биле? „Па сме биле во Трст, Љубљана, сме оделе до Белград, Будва и Херцег Нови на море. Абе низ цел свет!” 🛂 За Југославија има многу да се зборува. Има многу позитивни, но и уште толку негативни страни. Во оваа […]

Еднакви можности, наместо еднаква заработка: Затоа го сакам капитализмот!

Еднакви можности, наместо еднаква заработка: Затоа го сакам капитализмот! Во општество каде модерно е да бидеш левичар, социјалист и човек кој само на зборови е open-minded јас го правам токму спортивното – ја одбирам страната да бидам капиталист и десничар. Зошто капитализам? Сите ние не сме родени со исти способности, не го правиме истото, некој […]